Archive for June 2019

TUESDAY’S Melbourne Cup holds extra significance for 23 Bendigo Advertiser readers.
南京夜网

GREAT PRIZE: The two-year-old colt by Beautiful Crown.

Hundreds of readers entered the Win A Share In A Racehorse competition and 23 of those entrants were drawn out on Monday and given a horse in Tuesday’s Melbourne Cup.

The person with the Melbourne Cup-winning horse earns a free five per cent share in a two-year-old colt by Beautiful Crown to be trained at Bendigo by Shane Fliedner.

The prize is valued at $3500 and includes training fees.

The 23 entrants with horses in the Melbourne Cup are:

1. Admire Rakti drawn by Jaylee Dixon of Eaglehawk.

2. Cavalryman drawn by Laighton Fitzpatrick of Maroochydore.

3. Fawkner drawn by Mathew Stokes-Logan of Jackass Flat.

4. Red Cadeaux drawn by John Parker of Kangaroo Flat.

5. Protectionist drawn by Zane Blackmore of Flora Hill.

6. Sea Moon – scratched.

7. Seismos – drawn by Ann Weightman of Kangaroo Flat.

8. Junoob – drawn by Rochelle Thompson of Lockwood South.

9. Royal Diamond – drawn by Mark Ryan of Junortoun.

10. Gatewood – drawn by David Manning of Bendigo.

11. Mutual Regard – drawn by Matt Ginnivan of Golden Square.

12. Who Shot TheBarman – drawn by Dillon Anderson of Strathfieldsaye.

13. Willing Foe – drawn by Nicholas Lowrie of Murrambeena.

14. My Ambivalent – drawn by Necia Mitchell of Marong.

15. Precedence – drawn by Chris Howgate of East Bendigo.

16. Brambles – drawn by Mark Terris of Bendigo.

17. Mr O’Ceirin – drawn by Oriel Gray of Kangaroo Flat.

18. Au Revoir – drawn by Peter Bennett of Eaglehawk.

19. Lidari – drawn by Belinda Urwin of Cal Gully.

20. Opinion – drawn by Julie Baird of Maiden Gully.

21. Araldo – drawn by Brooke Douglas of Staverton, Tasmania.

22. Lucia Valentina – drawn by Luke Thompson of Strathdale.

23. Unchain My Heart – drawn by Lorinda McKenzie of Huntly.

24. Signoff – drawn by Anthony Youla of Junortoun.

Good luck to everyone. The winner will be contacted by the Bendigo Advertiser after the race.

This story Administrator ready to work first appeared on Nanjing Night Net.

Blackwood Marathon success carries into 36th year Paddlers come to the end of their leg at Jayes’ Bridge.
南京夜网

Newest Hall of Fame recipient Ian T’Hart.

A German visitor enjoyed the day and found a baby kangaroo to fuss over.

Team “Cait and the boys Krank it up”: Peter Andrews, Mat Duncan, Kimberley Ranson and Scott Prest.

Out and about: Kris Miller and Nick Bush enjoy the afternoon ambience following the race.

Team “Old Docs”: super vets with a combined age of 277 years – Jim Sharp, Peter Bath, Tony Van Merwyk and Richard Lang relax after the race.

Team “3 Has Beens, 2 Would Be’s”: Paul Read, Rob McLoughlin, Rowen Langridge, Louie Luciani and Shane Read.

Ric Wheatley, Barry Shephard, John Awcock, Marty Wallace and Jim Taylor enjoying themselves after the event.

Stacey Applin and Alison Wheatley.

Dick Wittenoom and John Ranieri help out behind the scenes.

Tim Saunders and Megan Richards represent their team “Lifesports – Mr Bill”.

Team “Narrogin Juniors” – Bill Wiese, Sophie Potts, Brendan Pratt and Dan Wiese won the Under 18’s open competition.

Sarah and Tim Wiese won the individual Iron woman and Ironman competitions.

Team “Five Abreast” Super-vet ladies winners: Jo Pearson, Di Hollett, Rachel Jackson, Liz Corrigan & Lyn Whitney

Toby Ward and Tim Davies represent their team “Lifesports – The Kids” who won the Under 18’s non-equestrian.

Former Ironman champions Stephen Brown and Clive Choate talk tactics.

Rusty Ironman Trevor Neaves pushes through the rain during the cycle leg.

Stephen Brown and Lynne Choate at the cycle start.

TweetFacebookThis story Administrator ready to work first appeared on Nanjing Night Net.

Tennis
南京夜网

WITH the tennis season well under way socially and with junior coaching into its third week, a group of more serious players launched into the competitive pennants on Saturday.

Unfortunately, due to a short supply of able-bodied men, Northam was only able to field one pennants team this year but got off to a great start with a win against Beverley.

Northam hosted Beverley and although the play was tightly contested eventually won the day with 16-14 sets.

Team spirit: Northam Lawn Tennis Club’s pennants team for the 2014-15 season: Kirsten Arthur, Cathy North, Beverley Young, Dennis Saunders, Kellie Podmore, Astyn Temby, Reuben Thompson and Alan Smith.

It was a great team effort to take the win with special mention to Dennis Saunders who won five out of his six sets and to both Reuben Thompson and Beverley Young who won four out of their six sets.

Next week Northam takes on Cunderdin in Northam for the pennants trophy for 2014-15.

On the past two Sundays, social tennis has been well attended although with the blustery conditions this week hitting the ball was somewhat of its own challenge.

Players were also keen to get into the spirit of the Melbourne Cup on Tuesday with a cup sweep and afternoon tea.

Members of the club continue to support men’s health with the Movember challenge on once again.

Mid-week social tennis continues on Wednesdays and has been well supported.

The Northam women’s Double Day tournament takes place on November 12.

For further details please contact captain Jo Hill at SportsPower. For those wishing to play tennis at the Northam Lawn Tennis Club, social tennis is played on both Wednesday mornings from 9am and Sunday afternoons from 1.30pm.

New members receive a once-off half-price membership fee applying to singles, family and junior memberships. Contact the Northam Country Club for further details.

This story Administrator ready to work first appeared on Nanjing Night Net.

Basketball
南京夜网

ROUND two means everything in the basketball competition is back in full swing.

All junior and senior teams have been playing awesome basketball every week.

The committee has done a great job making everything run smoothly, as have the umpires.

A reminder to all parent and guardians, all junior players must have registration forms, medical forms, birth certificates, Kids Sport and fees sorted by round three or your child will not be allowed to take the court.

If they do play and none of these important forms are filled out, their team loses its points.

Results

Men

Kulbardie Red defeated Madcatz 36-25

Kulbardie white defeated York Jets 32-13

Goomalling defeated Kings 54-22

Thunder defeated Cunderdin 45-36

York Roos defeated Venom 52 -3

Feds defeated Northam power 51-35

Women

Burdiya defeated Madkittenz 48-16

Waalitj defeated York Rebels 22-8

Renegades defeated LOL 24-8

Thunderbirds defeated York Ladies 28-17

Boys 11

Thunder defeated York 14-12

Joeys defeated Rockets 41-0

Warriors defeated Destroyers 15-12

Boys 13

Arrows defeated Toodyay 6-4

Magic defeated Jetz 26-15

York jets defeated Tigers 26-24

Boys 16

Kulbardies defeated Toodyay 47-6

Toodyay defeated Sharpshooters 39-7

Girls 11

York Cats defeated Hotshots 32-4

Hawks defeated Tornadoes 60-6

Girls 13

Astros defeated Toodyay 44-0

Thunderbirds defeated Fireworks 22-10

Girls 16

York Stars defeated Toodyay 34-21

Steelers defeated Storm 68-4

Yorgas defeated Thunder 22-16

Tornadoes defeated York Cats 29-19

This story Administrator ready to work first appeared on Nanjing Night Net.